06 Mayıs 2022 Cuma

Spor kulüplerini yakından ilgilendiren Spor Yasası düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Yasayla birlikte kulüp başkanları ve yöneticiler borçlanmadan sorumlu tutulabilecek.


SPOR YASASI YÜRÜLÜĞE GİRDİ

Yasayla birlikte spor kulüpleri dernek statüsünden çıkarılacak, spor anonim şirketi vasfı kazanacak.

 

Spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri, önceki yıl brüt gelirlerinin en fazla yüzde 10'una kadar borçlanabilecek. Kulüp başkanları ve yöneticiler, yaptıkları fazla borçlanmadan sorumlu tutulacak.Mevcut yöneticilerden önceki borçlar için de spor kulüplerine bir ödeme takvimi çıkartılacak.

 

Düzenlemeyle, kulüplerdeki kayıt dışılığında önüne geçilecek.


Kuşkusuz bu spor yasasının oluşmasındaki, yürürlüğe girmesindeki en büyük pay kuşkusuz Saffet Sancaklı'nın ve Sancaklı’dan kulüp başkanlarına tepki...

 

“Bir siz mi şereflisiniz?”

 

Eğer altyapı ile uğraşmayan oyuncu yetiştirmeyen kimse orada yöneticilik yapamayacak. Başkanlık yapamayacak. Çünkü beceremeyecek. Bu arkadaşlara buradan söyleyeyim diyorlar ki siz bu yasayı çıkarırsanız eğer yönetecek adam bulamazsınız. Başkan ve yönetici bak bu Türk milletine saygısızlık yapmayın. Buradan hepinize söylüyorum, Türkiye'de 500 tane 1000 tane şerefli adam yok. Bir siz mi şereflisiniz?” ifadelerini kullandı.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda, Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu Teklifinin 13 maddesi onay aldı.

 

Kanun teklifinin görüşmelerinde, bazı maddeler üzerinde muhalefet milletvekillerinin de imzasını taşıyan ortak önergelerle değişikliğe gidildi.

 

Milliyetçi Hareket Partisi Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, Spor Yasası ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sancaklı, belli suçlara karışmış kişilerin hayatları boyuncu hiçbir spor branşında, federasyonda, kulüpte yöneticilik yapamayacağını belirtti.

 

 

“Oyuncu yetiştirmeyen kimse yöneticilik yapamayacak”

 

Sancaklı, kulüp başkanları ve yöneticilerine seslenerek, “Geçmiş borçlarını ödemeleri lazım. Doğal olarak 15-20 tane yabancı almayacaklar. Ne yapacaklar? Altyapıya yatırım yapacaklar. Bizim Türk çocuklarına yatırım yapacaklar. Birkaç sene sonra göreceksiniz. Oyuncu fışkıracak Türkiye'de... Görmüyor musunuz? 16 yaşında çocuklar şu anda Galatasaray'da, Fener'de, Beşiktaş'ta oynuyor.

 

Ya bu çocuklar oynar ama onları alana bırakacaksın. Çocuk geliyor, yetişti yetişiyor. 8 yaşında başlıyor, geliyor 18-19 yaşında bir gelip bakıyor ki takımda 16- 17 tane yabancı var. Çekiyor, dönüyor, gidiyor küsüyor. Ne oldu bu şimdi bu Arda'lar falan çıktı bu genç çocuklar aslan gibi oynuyorlar. Gençlere bu fırsatı vermemiz lazım. Biz şu anda bu kanunla kulüpleri altyapıya zorlayacağız.


 

Haber Resim Galeri

Haber Video Galeri

Yazarlar

Hepsini Gör

SON HABERLER

11 Mayıs 2023 Perşembe
Fırat Gül'e Anlamlı Ödül
11 Mayıs 2023 Perşembe
Engin Koyun yılın başkanı
11 Mayıs 2023 Perşembe
Erdoğan Çolak yılın başkanı
11 Mayıs 2023 Perşembe
Ufuk Gezeroğlu'na Anlamlı Ödül