08 Kasım 2013 Cuma

Spor Yazarı Ekrem Önder Çiftçi, bu hafta PTT 1.Lig’in favori ekiplerinden Şanlıurfaspor’u kaleme aldı.. Ekrem Önder Çiftçi’nin Şanlıurfaspor'a yazdığı muhteşem yazısı..

Göz aydın Türkiye !

Yeni Diyarbakırspor’un : Şanlıurfaspor Haydi daha yüksek sesle bağırın stadyumlarda “PKK Dışarı” diye ! Çarşamba günü Balıkesirspor deplasmanın dan galibiyet ile ayrılan Şanlıurfaspor camiası maalesef galibiyete sevinemedi. Balıkesir Atatürk Stadyumu’nda yaşanan olaylar , Şanlıurfa halkını,Şanlıurfaspor camiasını üzmekle beraber faşizme karşı olan bütün spor severleri derinden etkiledi.

Müsabaka sırasında Şanlıurfaspor’un 2-0 öne geçmesinin ardından başta 10 Kolikler olmak üzere Balıkesirspor taraftarlarının “PKK dışarı, Aponun pi.leri … “ gibi ırkçı tezahüratlar yapması ve yayıncı kuruluşun bu tezahüratları sansürlemesi spor kamuoyu tarafından tepki ile karşılandı. Türkiye’de Balıkesirspor taraftarları ve onlar gibi ırkçı ve nefret söylemlerinde bulunan taraftar oluşumları kime ve neye hizmet ediyor?

Onlara soruyorum; Amacınız: Stadyumları, siyasi arenalara çevirmek mi? Türkiye’yi dünyaya ırkçı bir ülke olarak tanıtmak mı? Yoksa yıpranmış, yeniden düzeltilmeye çalışılan kardeşlik köprüsünü yıkmak mı? Bütün kamuoyu bu soruların cevabını merak ediyor.

Peygamberler Şehri Şanlı Urfa ‘da ve Nebiler,Sahabiler , Azizler kenti Diyarbakır’da bir ırkın milliyetçiliğini yapmadan hümanist ve yurdunu severek kardeşçe yaşayan kürt,türk,arap,çerkez yurttaşların yaşadığını unutmuş olmasınız.. Başta Balıkesir halkı ve Balıkesirspor camiası olmak üzere, ülkesinde yaşanan olaylardan korkup hayatında Adana’dan öteye gidemeyenler, Urfa’yı , Diyarbakır’ı yalan ve yanlış şekilde tanıtmaya,göstermeye çalışan Türkiye kamuoyu bilmelidir ki;

Kimsenin ırkına, diline, dinine, mezhebine, meşrebine göre muamele yapılmayan. O topraklarda önemli şey insan olmak, vicdanlı olmak!. Düşene sofraların açıldığı , kazanılan bir kuruşun paylaşıldığı,yabancının başı tacı olarak karşılandığı yerler Urfa ve Diyarbakır şehirleri.. Her karış toprağından maneviyat fışkırırken hala ilim, irfan, sevgi, ağırbaşlılık, peygamber ahlakı, hoşgörü ve maneviyat öğretilir. Dışarıdan baktığınızda kavganın, düşmanlığın, şiddetin gölgesinde bir bölge var sanıyorsunuz. Ama bu bölgeye ayak bastığınızda bunların hurafe olduğunu görüyorsunuz. Her fırsatta kurtuluş savaşında ki birlik beraberlikten ve kahramanlıktan dem vuranlara ; Güneydoğu Anadolu Bölgesi düzenli bir kuvvetle değil, şehir merkezi, kaza ve köylerden katılan aşiretlerle oluşturulan mahalli milis kuvvetlerle bir bütün olarak verilen bu mücadelenin zaferle sonuçlanmasında işgale karşı kahramanca direnmiş , tüm anadoluya örnek olmuştur. Urfa’da ki halk direnişini ise “onikiler “ diye anılan , Urfalı kahramanların önderliğinde gerçekleştirilmiştir.Bir gün Urfa’ya yolunuz düşerse Topçu Meydanında “Onikiler Anıtı”nı görmenizi tavsiye ederim..

TBMM’nin Urfa’ya verdiği “Şanlı” unvanı, tarihe geçen bu onurlu direnişin kahramanlarına karşı saygı ve şükran duygularının ebedi ifadesidir.

Böylesine şerefli ve onurlu şehir takımlarına ırkçı-nefret söylemleriyle yaklaştığı için başta 10 kolikler ve sonrasında o gün nefret ve ırkçı söylemlerle bağıran Balıkesir Atatürk Stadyumu’ndaki Balıkesirli futbol sevmeyenler kendilerinden utanmalıdırlar ! Demokratik Türkiye’nin temellerinin atıldığı bu dönemde Balıkesirspor – Şanlıurfaspor maçında yaşanan ırkçı ve nefret söylemlerine kesinlikle seyirci kalınmamalı, Türkiye Futbol Federasyonu ivedi şekilde devreye girmeli ve gereken yaptırımları uygulamalıdır. Şanlıurfaspor Kulübü’de bu olayın peşini bırakmayarak yasal haklarını aramalıdır. Aksi takdirde başta Şanlıurfaspor olmak üzere bütün doğu ve güneydoğu takımları bu tarz ırkçı-nefret söylemlerine maruz kalmaya devam edecektir.

“Tribünlerde siyaset istemiyoruz” diyenler, Doping skandalları ile mücadele yetkililer ; sporda ki ırkçılığa dur demeli! Yaşanan bu utanç verici olayın üzerinden günler geçmesine rağmen,konuya ilişkin yetkili makamlardan kamuoyuna bir açıklama yapılmaması Türkiye futbolunun içler acısı halisi göstermektedir. Dileğim Türkiye futbolunun bir an önce bu tarz kirli oyunlardan arındırılması ,futbolun sadece bir spor olarak kalmasıdır.

Haber Resim Galeri

Yazarlar

Hepsini Gör

SON HABERLER

01 Aralık 2023 Cuma
Vanspor'da Feyat Kıyak Mutluluğu
01 Aralık 2023 Cuma
Erol Can Akdağ sezonu kapattı
01 Aralık 2023 Cuma
Göztepe'den yeni proje
01 Aralık 2023 Cuma
Altay'da Profosyenel imza