09 Aralık 2013 Pazartesi

Futbolun havasını solumuş tozunu yutmuş, sizlerin de beğenerek okuduğu Ferhat Direkçi, Manavgat Evrensekirspor-Ünyespor müsabakasını Yazdı. İşte Spor adamı Ferhat Direkçi’nin kaleminden Manavgat Evrensekirspor-Ünyespor  maç yazısı sizlerle..

EVRENSEKİ BENİ ÇOK ŞAŞIRTTI 0 - 2
 
Bu pazar günü çok merak ettiğim EVRENSEKİ takımını izlemek için ÜNYESPOR maçına gittim,çok sevgili arkadaşlarım ve dostlarımın olduğu manavgatta iyi bir takım izler düşüncesiyle gittiğim maçtan hayal kırıklığıyla ayrıldım..
 Her türlü sonuca açık olan futbol oyununda her sonucuda normal karşılamak gerekiyor,Ancak ambians kötü,futbol kötü olunca eleştirilerde kaçınılmaz oluyor.

Ben biraz sert yazılarımla tanınırım,aslında sert değil gerçekçi yazılarım vardır ama işine gelmeyenler yazılarıma sert derler.Futboldaki gerçekleri yazmak benim felsefem olmuştur.

 Gelelim maça,
 Sahaya girdim maçmı var yoksa antremanmı var anlayamadım.sessizlik, ilgisizlik hakim. gönüllü 200-250 kişi Allahtan ordalar..Takım sahaya çıktı 3-5 alkış..hele hele Anons yapan arkadaş her kimse çok canımı sıktı..sanki zorla konuşuyormuş gibi ne dediğini kimse anlamadı kadromu verdi masalmı anlattı anlamadım kendi kendinemi mırıldanıyordu bilemedim..cenaze anonsu gibi..

 Hal böyle olunca takım kafadan zaten maça 1-0 mağlup başladı..hep suç T.direktörde ,futbolcuda aranırya maalesef yukarıda yazdıklarımda mağlubiyette etkili oldu.

 Maç Evrensekinin 7 ve 9.dakikalarda çağrı ve ayhanla iki pozisyon kaçırarmasıyla başladı,sonra ortaoyunu şeklinde devam etti karşılıklı inanılmaz pas hataları dan dun vuruşlarla sürerken 25.dakikada ünyesporlu Ahmet in volesini kaleci Anılın müthiş reflexliyle çıkarmasıyla hareketlenir gibi oldu,arkasından 35.dakikada kazanılan penaltı vuruşunu ünyesporlu oktay direğe nişanladı.Bu evrensekiye bir ikazdı aslında,iki takımda kötü futbol oynuyordu pozisyonlar oluyor fakat sonuç yoktu,bir ara yanımdakilere ünye maçı alır dedim,..görüntü oydu çünkü,,
 ilk yarı biterken,bakalım soyunma odasında birşeyler anlatılırda,belki ikinci yarıya daha iyi daha derli toplu daha ne yaptığını bilen bir takımmı izleriz düşüncesiyle bekledim..

İlk yarının özeti,ne yaptığını bilmeyen iki takım,nasıl biliyormususnuz,hani mahhalle aralarında 8-10 çocuk toplanırda alın çocuklar bu topla oynayın dersinizya,onlarda alır topu kafalarına göre oynarlarya..işte öyle bir oyundu..
 ikinci yarıya Ömer le başlayan Evrenseki biraz hareketlenir gibi başladı,,ÖMER hareketlendi 2-3 depar 2-3 kayarak müdahale bir sağ bir sol.. acabamı diye düşünürken,, 10.dakika sonra benzin bitti..

  58.dakikada ani gelişen kontratakta sağdan gelen ortaya bomboş durumda bulunan HURŞİT ayağının içiyle ünyesporu öne geçiren golu attı.demoralize olan EVRENSEKİ SPOR defansında iyice açıklar vermeye başladı ünyesporda bunu fırsat bilerek üstüste ataklar geliştirmeye başladı..KAMİL hocanın oyuncu değişiklikleride oyunu çeviremedi çünkü giren oyuncular hiç bir katkı sağlayamadı..
 Ataklarını sıklaştıran ÜNYESPOR 65.dakikada penaltıyı kaçıran OKTAY ın sol çaprazdan savurduğu füzesiyle 2-0 ı yakaladı.

 İKİ gününde olmayan ne yaptığını anlamadığım hangi sisteme dayalı oynandığını çözemediğim bir oyun anlayışı ile 90 dakikayı tamamlarken üzüntüm tabiki bölgemizin takımı EVRENSEKİ nin puan kaybetmesi oldu.

 Suçlu bulmak kolay,3 MAÇ ARKA ARKAYA KAYBEDEN BİR TAKIMDA herkes birbirinde suç arar.. Kimse tek başına suçlu değildir hepsi birbirine bağlı..Nasılmı?

 Yönetim, T.direktör bulur anlaşır,anlaşırken transferler hocanın kuracağı sisteme göremi yapılıyor yoksa yönetimin isteğine göremi??yönetim hocaya sormadan yapıyorsa takımın bu halde olmasına sebep yönetim kuruludur,,yok eğer hoca bu takımı istediği futbolcuları alarak kurduysa..hatalı olan hocadır çünkü koca sezon hala bir takım iskeleti yada sistemi kurulamadıysa hata var demektir,,birde şu var..yönetim hocanın işine müdahale ediyormu??ediyorsa buda büyük hata..günahıyla sevabıyla hocaya inanmak zorunda müdahale etme hakkı yok..çok çok olmadı teşekkür edilir yollar ayrılır..hoca eğer yapılan müdahaleler karşısında karşı koyamıyor yumruğu masaya vuramıyorsa takım içerisinde futbolcuların güvenini kaybeder..
 Birde işin duygusal boyutu var,,profesyonellikte duygusallık olmaz,,hatır gönül olmaz..takımın başarısı neyi gerektiriyorsa o yapılır..iyi olan futbolcu kenarda oturur abuk subuk biri oynatılırsa kendi bindiğiniz dalı kesmiş olursunuz..Antreman topçusu farklıdır maç topçusu farklıdır.Antremanda Ronaldo olan maçta bakarsınız amatör futbolcudan beter olur..
 Futbolculara gelince,hiç bir maazeretin arkasına sığınacak bahaneleri olamaz,,bildiğim kadarıyla paralarını alıyorlar,yaşam şartları iyi,çalışma ortamları güzel..Adı üstünde profesyonel futbolcular,profesyonel futbolcular amatörce oynayamazlar,,heleki EVRENSEKİ gibi yüzlerce futbolcunun gelmek için can attığı bir takımda oynuyorlarsa..açık ve net söylüyorum..Evrenseki ye gelmek için can atan futbolcular var..oyuncu kardeşlerim bunun bilincinde olsunlar..
 Benim MANAVGATA ayrı bir gönül bağım vardır..Bir spor adamı olarak üzüldüm..zaten bölgemizde kalmış bir kaç takımdan biri olan EVRENSEKİ NİN SİLKELENMESİ GERÇEK ANLAMDA PROFESYONEL DÜŞÜNCE içine girmesi gerekiyor..
Kamil kardeşimizi biraz buruk gördüm,sohbetimizde sıkıntıları olduğunu hissettim..kendisi manavgatın çocuğu profesyonelliği yaşamış,her görev zamanı kaçmamış,fedakarlık yapmış her şartta takımın başına gelmiştir(O gelip mangalda kül bırakmayan atarız tutarız şampiyon oluruz naraları atan malı eşşek yüküyle götüren T.Direktörlerden olmadı).Fazla yıpratılmaması lazım..

 Yönetim,şapkasını önüne koyup düşünmeli,Evrenseki önemli bir klüp amatörlükten çıkması gerekiyor,,Birlikte karar almalı birlikte karar vermeli sezdiğim kadarıyla bir kopukluk var..Alt yapıya önem vermeli,Antalyasporla ,Alanyasporla temas kurmalı 2 takımda elinde tutmayacağı futbolcuları vermekten kaçınmaz.Bir anda takımın çehresi değişir.
 Taraftar daha coşkulu daha büyük atmosfer yaratmalı,futbolcuları motive etmeli,taraftar grubu oluşturulmalı,okullarda öğrencileri maça getirmeli,seyirci coştukça takım coşar..

 Bir spor adamı ve Manavgat gönüllüsü olmam dolayısıyla gördüklerimi yazmaya çalıştım.Futbolu yeniden keşfetmeye gerek yok..Yönetim t.direktör,futbolcusu,malzemeci,masörü,taraftarı herkes öyle yada bir fedakarlık yapıyor mutlaka ama daha profesyonelce daha cesurca yapmak lazım..

 Evrenseki ninde Alanyaspor gibi ligleri sallamasını görmek en büyük arzum olacaktır..saygılarımla.

Haber Resim Galeri

Yazarlar

Hepsini Gör

SON HABERLER

01 Aralık 2023 Cuma
Vanspor'da Feyat Kıyak Mutluluğu
01 Aralık 2023 Cuma
Erol Can Akdağ sezonu kapattı
01 Aralık 2023 Cuma
Göztepe'den yeni proje
01 Aralık 2023 Cuma
Altay'da Profosyenel imza