22 Eylül 2019 Pazar

TAMİRAT USTALIK GEREKTİRİR

Geçen sene Ünal Karaman’ın Trabzonspor’u 2 temel düzlem üzerinde gelişti: Uğurcan, Hüseyin, Ömür, Yusuf, Parmak’ın yarattığı ortak dinamizm ve ruh, Pereira, Sosa, Novak ve Rodallega’nın oyun bilgileri ve tecrübeleri üzerinde büyüdü. Burak ve Onur gibi 2 güçlü figürün ayrılması sonrası gerçek bir yükselişti bu. Bu uyumlu ve heyecan verici yapıdan Yusuf ve Ömür çıkınca, Sörloth’un çok iyi oyununa rağmen Rodallega’nın oyunun kurulumundaki yeri dolmayınca işin sekteye uğraması normal.

Bu tip krizler yaşanır. Tamirat da ustalık gerektirir. Ünal Hoca geçen seneki sınavı iftihar belgesiyle geçti. Şimdi yönetimden daha büyük desteğe ihtiyacı var. Ancak bu sınav daha zor. 

Sosa önemli halka

Takım içi dengeler hem saha içi performans hem de tesislerdeki hiyerarşi anlamında yeni bir ayar gerektiriyor.

Sosa karakteri gereği, liderliğinin konu edildiği yerlerde daha randımanlı bir oyuncu. Obi Mikel ve Sturridge gibi 2 dünya markasının gelişi onu ne kadar etkiledi bilmiyorum. Sosa’nın onların varlığına ikna olabilmesi ve sonuna kadar verebilmeleri için onların da ekstra işler yapması gerekiyor. Saha içinde durum bu. Saha dışında ise hem Karaman hem de yönetimin onu yeniden ikna etmesi ilk yapılması gereken. 
 

Sturridge’den verim alınmaz

Sturridge’den verim alınmaz. O takıma ekstra verir. Terim mi Hagi’den verim aldı, yoksa Hagi mi Terim’in işini kolaylaştırdı. Keza Şota, Alex vs. Bu oyuncular verecek. Onlar durumu kavrayıp en ideal en verimli işleri yapacak.

Ben Ünal Karaman’ın ondan nasıl verim alacağına bakmıyorum, Sturridge’in Karaman’ın elini nasıl kolaylaştıracağıyla ilgileniyorum.

Marka futbolcular bu dengelerde standardı kendileri koyar. Strurridge geldiğinden bu yana Sörloth’ta duraklama var. Tam tersi olmalı. Onu da yükseltmeli. 

Başkaları da olmalı

Özelikle Ekuban ve Ömür’ün Trabzonspor’un hücumda yapmak isteklerini yapabilmesinde performanslarıyla özel katkıları oldu. Peki bunu yapabilecek başka oyuncu yok mu? Olmalı.

Demek ki hoca özellikle bu iki oyuncunun yerine koyacak aynı değerde hızlı oyunculara sahip olmadığı düşünüyor. Ancak dönüş süreleri çok da kısa değil.

Bu sezonu kaybetmemek için özellikle orta sahada bir çözüm bulmak lazım. Başta söylediğim gibi bu sene sınav daha zor. 

Haber Resim Galeri

Yazarlar

Hepsini Gör

SON HABERLER

28 Eylül 2022 Çarşamba
Göztepe işte yeni teknik direktörü
28 Eylül 2022 Çarşamba
Yılmaz Vural Marka Futbol'da