21 Ekim 2013 PazartesiHakemlerin sayısını arttırmakla hataların önüne geçilecegini düşünen ileri zekalıların matematik bilgilerinden şüphe ediyorum.

Futbol kalitesini arttırmak isteyen yaşlı başlı, ayagını futbol topuna zor degdirmişler kafanız çalışsa, İnsan hata yapardan yola çıkarak 3 hakem 3 hata yapan insan olarak düşünür ve hataları azaltmak için hakem sayısını 6 çıkarmazsınız çünkü 6 insan 6 tane hata yapan insan olur. Hele, hele bu kaideyi birde Türkiye'de denemeye kalkarsanız 6 tane kafasının arkasında tilki dolanan insan görürsünüz.
Örnek vereyim.

Trabzonspor / sivaspor maçı mustafa yumlu rakiple orta sahada mücadeleye giriyor sivassporlu futbolcu yere düşerken mustafa yumlu'ya dirsekle vuruyor( istek dışı olabilir) Fırat aydınus faul çalıyor ama kafasında kim suçlu karar verememiş duruma göre davranıp ceza atışını sıvas lehine veriyor. Mustafa yumlu dirsek vurdu diye itiraz ediyor ama hakem dinlemiyor. Mustafa bunun üzerine geri dönüp sivaslı oyuncuya dirsekle vurdun sana gösterecegim gibi başparmagını sallıyor. Hakem Fırat bunu görüyor ve sesini çıkarmıyor. Oyunu devam ettiriyor ama Mustafa'nın açıgını kolluyor.
Mustafa kısa sürede hakemin tezgahına düşüyor. Topla giderken sıvassporlu Ziya arkadan sarılıyor Hakem fırat bunu görüyor ama hemen çalmıyor. Çünkü çalarsa istediği olmıyacak pozisyonu devam ettiriyor. Sıvaslı ziya faul yapmaya devam ediyor ve Mustafa tezgaha düşüyor tam kurtulurken dirseginle Ziyaya vuruyor. İşte Fırat'ın beklediği an Mustafa'ya kırmızı kartını çıkarıyor.


Evet kırmızı kart göstermekte haklı. Ama mustafayı olaya itende kendisi. Anlatmamın sebebi Fırat gibi arkadaşların bunları yutmadıgımızı bilmeleridir.


Maç bitiyor fener maçını seyrediyoruz caner sarı kartlı ama ikili mücadelede erciyessporlu yasin yerde iken top almak bahanesiyle 3 defa yasinin karnına tekme atıyor. Hakem halis seyrediyor. Faul bile vermiyor.
Fenerin hocası hakemin atmadıgı caneri kendi dişarı alarak hem feneri hemde caneri kurtarıyor.
Şimdi futbol kurallarını koyan yaşlı amcalar size söylüyorum hakem sayısı arttıracagına tam tersi hakem sayılarını azaltın ama yürekli ve vicdanlı gördüğünü çalabilecek insanlardan hakem yapın derim.

Başka bir taraftanda hakemlere kızarken hatamı yapıyorum diye düşünüyorum.
futbolu dünyada idare edenlerin şike yapılmıştır diye karar vermesine, Türk yargısının şikeden dolayı bazılarının cezasını kesip ( bugün sıvassporun kalesinde oynayan korcan) gibi, bazılarının hala mahkemelerde davasının devam etmesine rağmen hiç bir şey olmamış gibi futbol oynatılmaya çalışılan bir ülkede hakemlerden adalet beklerken çokmu ileri gidiyoruz acaba?


Şimdi birazda kendimize bakalım.


Mustafa hoca Önce şunu söyliyeyim sahaya çıkıpta o pozisyonları gole sen çevirmeyeceksin tabiki onları atsaydılar 16 puanlı taraftarı mutlu bir takımın hocası olacaktın

Ama, galip gelseydinde bu soruları sana soracaktım.


1) olcan solbekte iyi oynuyor onu ileri alıp yeri orası olmayan Stoper Aykutu solbeke haftalardır oynamayan sol bambayı stopere koymakla ne yapmak istedin merak ettim.
2) trabzonsporun son haftalardaki çıkışının en önemli faktörünün Yusuf'un sagaçıkta oynamasından ileri geldigi açıkca görülmesine ragmen solaçıkta uzun süre oynamasına nasıl göz yumdun
3) geçmiş maçlarda gol atamayınca henrikenin yanına hiç oynamamış jankoyu sokmana ragmen sivasspor maçında beraberlik sana yetiyormuyduki henrikeyi çıkarmadan yanına jankoyu koymadın. Koyamadın çünkü jankoyu kadroya bile almamıştın.


4) Trabzonspor kazanamadımı kaybetmeyecektir. Bu dogrudur ama sahaya beraberlik için çıkmaz.
14 puan almış, avrupada yoluna giden bir takımın teknik direktörüsün eyvallah. Allah yolunu açık etsin. Senin başarın Trabzonsporun başarısıdır Trabzonsporun başarısıda bizi mutlu eder.


Ama bu kadar başarılı görülen takımın maçlarına niye taraftar gelmez mustafa hocam biraz düşün bence
Sevgiler.

Haber Resim Galeri

Yazarlar

Hepsini Gör

SON HABERLER

01 Aralık 2023 Cuma
Vanspor'da Feyat Kıyak Mutluluğu
01 Aralık 2023 Cuma
Erol Can Akdağ sezonu kapattı
01 Aralık 2023 Cuma
Göztepe'den yeni proje
01 Aralık 2023 Cuma
Altay'da Profosyenel imza